top of page

שכירות דירה או בית בפתח תקווה

טיפים חשובים למשכיר

אם אתה בעל נכס מושכר, אתה בוודאי יודע שישנם שוכרים שונים ומגוונים. חלקם יותר נחמדים, חלקם פחות, חלקם נראים כנחמדים ובהמשך מתגלים אחרים, חלקם שומרים על דיסטנס וחלקם מציקים וכן הלאה… 10 טיפים ליחסי השוכר-משכיר מעולים:
אל תחתום "על עיוור" - בדוק את מי אתה מכניס הביתה

 

כמו בכל מערכת יחסים, גם כאן עליך לבדוק מיהו השוכר, מה כוונותיו, מהו מצבו המשפחתי, היכן הוא עובד וכדומה. כבעל נכס, עליך להרגיש בטוח, ובטחון משיגים רק על ידי שאלות, תשובות, היכרות וגיבוש דעה עצמית.

אל תסתפק במראה עיניים - בדוק גם "מאחורי הקלעים" של השוכרים

לעתים, שוכרים ינסו להציג מצג שווא של מצב כספי, תעסוקתי, משפחתי ואפילו מצג שווא של אופי. השקע מעט מזמנך ונסה לבדוק את אמיתות הפרטים הידועים לך. 

אל תתפשר על חוזה השכירות שלך - דרוש את מה שאתה מאמין בו

בעת מעמד חתימת חוזה השכירות, זכור כי ידך היא על העליונה. הגדר לעצמך מראש אילו סעיפים חשובים לך באמת (תאריכי תשלום, צורת התשלום, סוג הערבות - שטר חוב או ערבות בנקאית, סיוד הדירה וכיו"ב) ואל תתפשר עליהם. זכור - כל מה שתשיג בעת מעמד סגירת החוזה ילווה אותך לאורך כל התקופה המשותפת.

אל תהיה קטנוני - התפשר על סעיפים פחותי חשיבות

על מנת להתחיל את מערכת היחסים שלכם בטוב - אתה תמיד יכול למצוא פתח להתחשב בשוכרים, לתת את המפתח כמה ימים לפני הזמן למטרות ארגונים, לשנות סעיף בחוזה אשר חשוב להם ופחות חשוב לך וכיו"ב. אחד המפתחות ליחסי שוכר-משכיר טובים הם יחסי אנוש, השקע גם בצד הזה של העסקה.

 

אל תציק - היה ענייני

במהלך תקופת השכירות, בעלי נכסים רבים נוטים "לדגור" על הנכס, לבוא לביקורי פתע, להטריד בתשומת לב מרובה על מפגעי בלאי שוליים וכדומה. זכור שאמנם אתה הוא בעל הנכס, אך עבור הדיירים שלך זה הבית.

אל תיעלם - היה זמין לשוכרים

ודא שלשוכרים שלך יש את כל פרטי הקשר שלך, וכאשר אתה בחופשה או בפרק זמן ארוך בו לא תהיה זמין - תן להם איש קשר חלופי. תקלות ותהיות לגבי הנכס מתעוררות לאו דווקא בזמנים קבועים, ואם מתפוצץ צינור בדירה בתשע בערב - כדאי שתהיה אתה זה שמחליט מה לעשות.

אל תהיה בעל המאה - היה בעל הדעה

מעצם מערכת היחסים ביניכם, אתה - בעל הנכס. אין כל צורך "למנף" את מעמדך ולהתנשא בדין ובברים ביניכם. נסה לייצר אווירה של אמון ובטחון, על מנת לקבל יחס כזה בחזרה.

אל תפחד - האמן בשוכר הדירה

בעלי נכסים רבים מפחדים רק משמע המילה "שוכרים", כאילו היו כולם חורשי זימה ורוע. רוב השוכרים הם אנשים רגילים, כמונו וכמוך, אשר צריכים או מעדיפים לגור בנכס שלך. הרס מכוון, אי-תשלום או צרות אחרות הן נחלתם של בעלי נכסים מעטים בלבד.

אל תפלוש לפרטיות - כבד את שוכרי הדירה

לקראת סיום תקופת השכירות, או במהלכה, אם יש לך צורך להכנס אל הנכס - תאם את זמני הכניסה עם הדיירים. אף אחד לא אוהב שפולשים לחייו מבלי לכבדו. ספר לדיירים על הצורך שלך ועל הזמינות שלך ונסה למצוא את שביל הזהב לעשות זאת. מומלץ לתאם שני מועדי ביקורים קבועים - האחד באמצע השבוע והשני בסוף השבוע, כך שיתאימו לך, לשוכר ולמתעניינים בנכס.

אל תממש ערבויות ללא התראה וללא התרעה - שתף את הדיירים

במידה בה עליך לממש את הערבויות על הנכס, התרע מראש. תוכל להציב אולטימטום הגיוני לשוכרים לתיקון נזק או לתשלום, וודא שהם מבינים איך ומתי אתה הולך לממש את הערבויות. פעמים רבות תקלות כאלה קורות בשל חוסר הבנה או תיאום, ומימוש הערבויות עשוי להפוך את היחסים ביניכם לקרב משפטי.

מידע נוסף: דיני מקרקעין, חוזה שכירות נכס

טיפים חשובים למשכיר
bottom of page